ARCHIWUM POLSKICH AKTUALNOŚCI I OGŁOSZEŃ

10 października 2021 - spotkanie lektorów

Wiadomość od księdza Cypriana: Na spotkanie lektorów—czytających słowo Boże na polskich mszach—zapraszam w niedzielę, 10 października, po Mszy i nabożeństwie różańcowym. Obecność obowiązkowa dla tych, którzy w tym roku pragną pełnić posługę lektora. Zapraszam także nowe osoby.

10 października 2021 - kawa i ciasto

po polskiej mszy świętej przygotowane przez Komitet Polski.

17 października 2021 - Dzień Papieski

Wiadomość od Hanny Stankiewicz: Serdecznie zapraszamy 17 października na Mszę św. o 11:30 w Kościele św. Krzyża, a potem do Kolbe Hall na kawę, ciasto i dalsze obchody XXI Dnia Papieskiego pod hasłem "Nie lękajcie się".

W programie m.in. loteria, aukcja, piosenki.

Prosimy o przynoszenie atrakcyjnych rzeczy lub ofert na aukcję.

Najlepiej kontaktować się z dyrektorem szkoły Michałem Wojtakiem

pssminneapolis@yahoo.com

Będziemy zbierać pieniądze na fundusz stypendialny dla niezamożnych zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości w Polsce. Nasza pomoc jest szczególnie potrzebna w tym roku ze względu na trudną sytuację wielu stypendystów. Otwórzmy nasze serca i podzielmy się miłością.

Dzień Papieski organizowany jest przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w Polsce. Nasza wspólnota świętuje Dzień Papieski po raz siedemnasty. Dzięki Państwa ofiarności udało się nam zebrać przez te lata ponad 36000 dolarów.

Bliższe informacje na temat Dnia Papieskiego i funduszu stypendialnego można znaleźć na stronie http://www.dzielo.pl/

Zapraszamy i z góry dziękujemy za wsparcie.

W tym roku mnie nie będzie, wyjeżdżam właśnie do Polski, żeby pomóc mamie w rekonwalescencji.

Październik - miesiąc modlitwy różańcowej

W kościele Świętego Krzyża będziemy modlić się wspólnie na nabożeństwach różańcowych pół godziny przed Mszą św. w piątek (począwszy od piątku 1 października), a w niedzielę po Mszy św. o 11:30.

23 - 24 października 2021 - wizyta konsula

Wiadomości od Bogdana Kukli wysłana 8 października 2021:

Bardzo wielu z Was czeka na szczegóły wizyty i zapisów na spotkanie z konsulem RP w Minneapolis.

Wczoraj, w czwartek dyżur konsularny w Minneapolis został ogłoszony oficjalnie na stronie Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Dyżur odbędzie się w sobotę 23-ego października w Szkole im Jana Pawła II przy kościele Holy Cross w Minneapolis

Adres szkoły: 1621 University Ave NE, Minneapolis 55413

Zgodnie z wytycznymi konsulatu, na dyżur obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.

Dlatego wszyscy, którzy potwierdzili nam wcześniej zainteresowanie takim spotkaniem wpisując swoje nazwisko w ankiecie doodle MUSZA koniecznie dokonać rejestracji telefonicznej w konsulacie.

Konsul podczas rozmowy dopyta szczegółow i wyznaczy konkretną godzinę spotkania.

Zapisy będą prowadzone przez Konsulat w dniach:

dzisiaj w piątek8 października oraz  w przyszłym tygodniu, 12 (wtorek) i 13 (środa) października 2021 roku w godzinach 10 – 12.

Proszę dzwonić na numer telefonu: 312-608-9229.

To jest bardzo ważne: zapisy na wizytę w Minneapolis będą przyjmowane tylko w te trzy, wyznaczone dni.

Więcej informacji, z którymi koniecznie należy zapoznać się przed wykonaniem telefonu można znaleźć na stronie Konsulatu pod linkiem:
Dyżur konsularny w Minneapolis w dniu 23 października 2021 r. - Polska w USA - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Oto przedruk tekstu ze strony konsulatu (poniżej):

Konsulat Generalny RP w Chicago organizuje w Minneapolis w stanie Minnesota dyżur konsularny 
w dniu 23 października 2021 r. (sobota).
 Na dyżur obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
zapisy będą prowadzone w dniach: 8  i 12 i 13 października 2021 roku. 
W celu dokonania zapisu na dyżur, prosimy dzwonić do naszego Urzędu pod numer telefon:
312 608 92 29, w  godz. 10.00-12.00.
Podczas dyżuru będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. 
Dyżur odbędzie się w Szkole im Jana Pawła II przy kościele Holy Cross, 1630 4th St NE, Minneapolis.

Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy:
•    przygotować dane osobowe (imię nazwisko, numer PESEL lub w przypadku braku numeru PESEL data i miejsce urodzenia), 
•    przygotować dane kontaktowe - numer telefonu, 
•    przygotować dane dotychczas posiadanego polskiego paszportu lub dowodu osobistego;
•    upewnić się, że:

1)    w przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu małżeństwa w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o wydanie paszportu na to nazwisko.
2)    w przypadku urodzenia dziecka w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu urodzenia w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla danej osoby.

UWAGA: W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu, bądź posiadają nieważny od kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu lat polski paszport (bez numeru PESEL) i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy zweryfikować czy konieczne jest przeprowadzanie procedury potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego. W tym celu należy wysłać e mail na adres Wydziału Ruchu Osobowego: chicago.passport-visa@msz.gov.pl z podaniem danych osobowych i paszportowych wymienionych poniżej.
Informacje na temat wymaganych dokumentów do złożenia wniosku o paszport znajdą Państwo na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Chicago:

https://www.gov.pl/web/usa/sprawy-paszportowe-informacje-ogolne

Wiadomości od Bogdana Kukli z 20 września 2021:

Po prawie 2 latach przerwy, na zaproszenie Komitetu Polskiego przyjedzie do Minneapolis z wizytą konsularną, polski konsul z Konsulatu Generalnego w Chicago.

Wizyta odbędzie się w dniach 23-24 października 2021. Konsul przyjmować będzie w budynku szkoły Jana Pawła II przy kościele Św. Krzyża w Minneapolis.

Podczas dyżuru konsula istnieje możliwość złożenia wniosków o polski paszport, umiejscowienie aktu urodzenie oraz załatwienie szeregu innych spraw konsularnych bez konieczności podróżowania do konsulatu w Chicago.

Osoby chętne do spotkania z konsulem podczas dyżuru prosimy o jak najszybsze, szczegółowe wypełnienie ankiety w przygotowanym do tego celu formularzu na portalu Doodle.

Nie będzie możliwe spotkanie z konsulem bez wcześniejszego umówienia wizyty.  

Link do ankiety: Doodle | Zapisy na wizytę konsularna 23 i 24 października

Dodatkowe pytania można kierować do Bogdana Kukla boku@peoplepc.com lub do Jana Wernera jwerner@umn.edu

26 września 2021 - kawa i ciasto

W najbliższą niedzielę Polska Szkoła organizuję kawę i ciasto po mszy świętej o godzinie 11:30.

16 września 2021

Wiadomości od Jana Wernera:

Komitet Polski przygotowuje kawę i ciasto w najbliższa niedziele, to jest 19 września 2021. Rozpoczynamy sezon niedzielnych spotkań po mszy.

Konsulat z Chicago zapowiedział dyżur konsularny w październiku: sobota/ niedziela 23/ 24 października 2021. Osoby zainteresowana mogą zgłaszać się do Jana Wernera lub do Bogdana Kukli na email. Szczegółowe ogłoszenie będzie w najbliższych dniach.

19 sierpnia 2021

Ogłoszenie Polskiej Szkoły Sobotniej:

Drodzy Rodzice,

Nowy Rok Szkolny 2021-2022 rozpoczynamy już 4-tego września. Tak jak w poprzednim roku rozpoczniemy piknikiem. W tym roku piknik odbędzie się w:

Sitzer Park
4344 Hodgson Road
Shoreview, MN 55126

Piknik rozpocznie się o godzinie 10. Będzie można zapisać uczniów na zajęcia, zjeść kiełbasę z grilla i porozmawiać ze znajomymi po dłuższej przerwie,

Polska szkoła zapewni kiełbaski, bulki, wodę, soki, ketchup itp, ale prosimy o przyniesienie jakichś owoców, precelków, może jakieś ciasto itp.

Tydzień później od 10-go do 12-tego września September Fest w Parafii Holy Cross, w związku z tym w Szkole zajęć nie będzie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. A już od 18-tego września rozpoczynamy regularne zajęcia w Szkole.

15 sierpnia 2021

Projekcja filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz spotkanie z odtwórcą głównej roli Markiem Proboszem odbędzie się w najbliższą sobotę 21 sierpnia o godz. 10:00 AM w Riverview Theater w Minneapolis.

8 sierpnia 2021 r.

Kontakt: Podczas urlopu księdza Cypriana, prosimy o kontakt z proboszczem Spencer Howe - Fr.Howe@ourholycross.org, 612-930-0860.

Pod nieobecność księdza Cypriana, który jest na urlopie w Polsce i na Ukrainie, niedzielne polsko - angielskie msze święte będzie odprawiał ksiądz proboszcz Spencer Howe. Czytania, śpiewy, i modlitwy wiernych będą po polsku.

Z powodu wyjazdu księdza Cypriana na wakacje, nie będzie adoracji i Mszy św. w piątki: 13, 20 i 27 sierpnia oraz 10 września. Intencje zamówione będą odprawione w te dni w innym miejscu. Msze św. niedzielne będą odprawiane zgodnie z rozkładem, o godz. 11:30.

Mówiący po polsku ksiądz prałat Aleksander Suchan z Pine City, z diecezji Duluth, odwiedzi naszą parafię i poprowadzi polską mszę świętą w pierwszą niedzielę września - 5 września.

September Fest odbędzie się w tym roku w naszej parafii od 10 do 12 września. Jak co roku, główną polonijna atrakcją będzie stoisko z polskim jedzeniem przygotowane przez Komitet Polski. Więcej informacji na stronie https://www.ourholycross.org/events.

13. Niedziela Zwykła, 27 czerwca 2021 r.

Co w Trawie Piszczy...

Bardzo gorąco witamy w parafii ks. Proboszcza, Spencera Howe, który po ponaddwumiesięcznym czasie odnowy i odpoczynku, powrócił do nas i będzie nadal sprawował posługę proboszcza parafii Świętego Krzyża.

Jednocześnie żegnamy księży Byrona Hagana, dotychczasowego wikariusza, oraz Bryce’a Evansa, rezydenta, którzy otrzymali nominację na proboszczów parafii Matki Bożej w centrum Saint Paul. Dziękujemy im za posługę kapłańską i wszelkie dobro, jakiego od nich doświadczyliśmy w czasie ich pracy w parafii Holy Cross.

Kończy się miesiąc czerwiec, poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusa. Ostatnie nabożeństwo czerwcowe, połączone ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa, będzie odprawione dzisiaj po Eucharystii o 11:30.

W miesiącach wakacyjnych organizowanych będzie kilka godnych uwagi wydarzeń kulturalnych, związanych z Polską i z polskimi tradycjami. Ci z nas, którzy będą w tym czasie w Minneapolis, są zaproszeni na:

  • „Polish Festival”: sobota 17 lipca, godz. 11:00-6:00 PM; organizowany przez polskokatolicką parafię Najświętszego Serca Jezusa (Sacred Heart of Jesus Parish), 420 - 22nd Avenue NE, Minneapolis, MN 55418.

  • PACIM „Family Picnic”: sobota 14 sierpnia, godz. 12:00-6:00 PM; miejsce: 4500 Rice Street, Vadnais Heights, MN 55127: www.https://pacim.org/event/pacim-family-picnic-2/

Wszystkim, którzy udają się w tym czasie na wakacje, życzę szczęśliwych podróży, udanego wypoczynku oraz odnowy sił duchowych i fizycznych.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

28 czerwca, poniedziałek – wspomnienie św. Ireneusza z Lyonu, biskupa i męczennika

Ireneusz urodził się około roku 130 w Smyrnie, gdzie był uczniem świętego Polikarpa, biskupa tego miasta. Wiedziony duchem apostolskim udał się do Galii. Po roku 177 został biskupem Lyonu. W swoich pismach bronił wiary katolickiej przeciw błędom gnostyków. Jak podaje tradycja, poniósł śmierć męczeńską około roku 200.

29 czerwca, wtorek – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

Święci apostołowie Piotr i Paweł ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w latach 64-67, podczas prześladowania chrześcijan za czasów Nerona. Piotr i Paweł, „obdarzeni różnymi darami, zbudowali jeden Kościół Chrystusa”.

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym zastępcą Chrystusa. Chodzi jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia.

3 lipca, sobota – święto św. Tomasza Apostoła

Św. Tomasz nie chciał wierzyć w zmartwychwstanie Chrystusa, póki się osobiście nie przekonał, że Jezus żyje. Gdy się o tym przekonał, wyznał paschalną wiarę Kościoła: „Pan mój i Bóg mój”. Według tradycji dotarł do Indii i tam głosił naukę Chrystusa. Od VI wieku w Edessie (obecnie Turcja) 3 lipca wspomina się przeniesienie jego relikwii.

23 czerwca 2021

Wiadomość od księdza Cypriana:

Pozdrawiam wszystkich parafian wraz z ks. Howe ze Zjazdu Duchowieństwa archidiecezji St. Paul-Minneapolis, który od poniedziałku do czwartku odbywa się w Winonie.  Mamy dobre spotkania z księżmi archidiecezji, modlitwę, adorację, Msze św, wykłady nt. „Czterech poziomów szczęścia”, czas rekreacji i tworzenia wspólnoty kapłańskiej. Planujemy dziś po lunchu zwiedzić Muzeum Polskie w Winonie.  Poniżej kilka zdjęć ze zjazdu:

20 czerwca 2021

Co w Trawie Piszczy...

Dzieci z naszej Polskiej Szkoły Sobotniej wraz z rodzinami i nauczycielami w zeszłym tygodniu przebywały na tradycyjnym biwaku w Parku Stanowym Whitewater. Był to piękny i ubogacający wyjazd, podczas którego rodziny razem mogły odpocząć, przebywać ze sobą, i oczywiście modlić się - codziennie była odprawiana Msza święta. Były wyprawy górskie, plaża, sport i rekreacja. Dziękuję gorąco Zarządowi Polskiej Szkoły za zorganizowanie tego wyjazdu!

Procesja Eucharystyczna w niedzielę 13 czerwca była radosnym i pełnym wiary wydarzeniem w Północno-wschodnim Minneapolis. Ponad 300 osób – członków naszej parafii oraz wspólnot kościołów, które były stacjami procesji, jak również licznych gości – modląc się, śpiewając i adorując Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przeszło od kościoła Świętego Krzyża do Wszystkich Świętych, dając świadectwo, że Pan Bóg kocha i jest obecny wśród tych ludzi, w tym mieście, na tych ulicach. Szczególne dziękuję Polakom uczestniczącym w procesji, śpiewającym polskie pieśni i niosącym baldachim. Bóg zapłać Krzysztofowi Dzięgielewskiemu za zdjęcia z tej uroczystości.

Trwa miesiąc czerwiec, poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe, połączone ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa, odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam!

Wszystkim, którzy udają się w tym czasie na wakacje, życzę szczęśliwych podróży, udanego wypoczynku oraz odnowy sił duchowych i fizycznych.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

21 czerwca, poniedziałek – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi

Alojzy urodził się w roku 1568 koło Mantui w Longobardii jako najstarszy syn Ferdynanda di Castiglione. Pobożnie wychowany przez matkę, skłaniał się do życia duchowego. Prawo do księstwa przekazał bratu i wstąpił do zakonu jezuitów w Rzymie. Podczas pielęgnowania chorych zaraził się i zmarł w roku 1591.

24 czerwca, czwartek – uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który poprzedził przyjście Chrystusa i ukazał Go ludowi.

Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i św. Elżbiety (Łk 1, 5-80). Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i szczególne posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel, kiedy Zachariasz jako kapłan okadzał ołtarz w świątyni. Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa (Łk 1, 36), prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy.

25 czerwca, piątek – wspomnienie bł. Doroty z Mątowów

Błogosławiona Dorota urodziła się w Mątowach Wielkich k. Malborka w 1347 roku. W młodości została wydana za mąż i urodziła dziewięcioro dzieci. Będąc zapobiegliwą gospodynią domu, stale dążyła do chrześcijańskiej doskonałości. Wielokrotnie pielgrzymowała do miejsc świętych, m.in. do sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej koło Koszalina. Po śmierci męża udała się do Kwidzyna, aby korzystać z kierownictwa duchowego wybitnego teologa Jana. Za jego zgodą zamknęła się w celi obok kościoła katedralnego i oddała się modlitwie i pokucie. Zmarła 25 czerwca 1394 roku.

13 czerwca 2021 r.

Co w Trawie Piszczy...

Jeszcze raz gorąco dziękuję wszystkim, którzy przygotowali i uczestniczyli w procesji Bożego Ciała wokół naszego kościoła Św. Krzyża w ubiegłą niedzielę. Była to piękna uroczystość, podczas której uwielbialiśmy obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie Chrystusa, mogliśmy wyznać naszą wiarę oraz umocnić więzy jedności z Bogiem i między sobą. Szczególnie cieszę się z obecności wśród nas w czasie obchodów Bożego Ciała księży gości: ks. Andrzeja Sałapaty, który w przeszłości był tutaj duszpasterzem Polonii, oraz ks. Jana Kutka z parafii Najśw. Serca Jezusa; wyrażam im wdzięczność za udział w procesji i wspólną modlitwę. Gorąco dziękuję za zdjęcia z procesji Ewie Banasikowskiej i Barbarze Scroggins.

Dzisiaj, w oktawę Bożego Ciała, odbędzie się natomiast Procesja Eucharystyczna do Siedmiu Kościołów. Bardzo proszę o jak najliczniejszą obecność Polaków podczas tej procesji, która jest częścią bogatej tradycji katolickiej w Północno-wschodnim Minneapolis i łączy tak różne narody, kultury i tradycje chrześcijańskie, obecne w naszym mieście. Procesja wyruszy z naszego kościoła o godz. 15:00. Przejdziemy z Najświętszym Sakramentem do kościoła św.św. Cyryla i Metodego (za niesienie baldachimu w czasie tego pierwszego etapu procesji szczególnie odpowiedzialna jest nasza polska wspólnota). Następnie procesja uda się dalej, odwiedzając świątynie: św. Antoniego, św. Bonifacego, św. Marona (kościół maronicki), św. Konstantyna (kościół greckokatolicki), a zakończy się ok. godz. 17:00 przy kościele Wszystkich Świętych. Stamtąd będzie można wrócić do Holy Cross bezpłatnym autobusem.

W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe, połączone ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa, odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam!

Dzieci z naszej Polskiej Szkoły Sobotniej wraz z rodzinami i nauczycielami przebywają na tradycyjnym biwaku. Życzymy im udanej pogody, radosnego i aktywnego wypoczynku oraz tego, aby wyjazd służył zacieśnianiu przyjaźni i umacniał jedność polskiej wspólnoty w Minnesocie, a także Wisconsin.

Podobnie, życzę udanego wypoczynku i odnowy sił wszystkim, którzy udają się w tym czasie na wakacje. Niech naszym wyjazdom i odpoczynkowi towarzyszy poczucie Bożej obecności, modlitwa i uczestnictwo w Mszach świętych,  kontemplacja stworzenia, odnowa ducha i umocnienie więzi rodzinnych. 

O. Cyprian Czop, O.M.I.

6 czerwca 2021 r.

Co w Trawie Piszczy...

W Kościele w USA w dzisiejszą niedzielę obchodzimy przeniesioną z ubiegłego czwartku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało.  Jest to dla nas okazja pogłębienia pobożności eucharystycznej oraz wyznania wiary w żywą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Po polskiej Mszy św. o 11:30 będzie miała procesja do czterech ołtarzy wokół naszej przecznicy (bloku). Gorąco dziękuję tym, którzy przygotowali ołtarze i procesję. Dziękuję także za udział w dzisiejszej uroczystości parafianom i gościom, rodzinom, dzieciom, służbie ołtarza, diakonii muzycznej oraz innym grupom naszej wspólnoty polonijnej przy kościele Świętego Krzyża.

W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe, połączone ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa, odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam!

Bardzo proszę również o jak najliczniejszą obecność podczas Procesji Eucharystycznej do Siedmiu Kościołów w przyszłą niedzielę 13 czerwca. Procesja ta, będąca częścią bogatej tradycji katolickiej w Północno-wschodnim Minneapolis, wyruszy z naszego kościoła o godz. 15:00. Przejdziemy z Najświętszym Sakramentem do kościoła św.św. Cyryla i Metodego (za niesienie baldachimu w czasie tego pierwszego etapu procesji szczególnie odpowiedzialna jest nasza polska wspólnota). Następnie procesja przejdzie dalej, odwiedzając inne świątynie, a zakończy się ok. godz. 17:00 przy kościele Wszystkich Świętych. Stamtąd będzie można wrócić do Holy Cross bezpłatnym autobusem.

W najbliższą sobotę dzieci z naszej Polskiej Szkoły Sobotniej wraz z rodzinami i nauczycielami udają się na coroczny biwak. Życzymy im udanej pogody, radosnego i aktywnego wypoczynku oraz tego, aby wyjazd służył zacieśnianiu więzów przyjaźni i umacniał jedność polskiej wspólnoty w Minnesocie i Wisconsin.

Podobnie, życzę udanego wypoczynku i odnowy sił wszystkim, którzy udają się w tym roku na wakacje. Niech naszym wyjazdom i odpoczynkowi towarzyszy poczucie Bożej obecności, modlitwa i uczestnictwo w Mszach świętych,  kontemplacja stworzenia, odnowa ducha i wzmocnienie więzi rodzinnych.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

11 czerwca, piątek – uroczystość Najświętszego Serca Jezusa

Uroczystość ta została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675. W objawieniach tych Chrystus polecił, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz odprawiano specjalne nabożeństwo. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał m.in.:

„Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci”.

12 czerwca, sobota – wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi

O Sercu Maryi jako pierwszy pisze św. Łukasz (Łk 2,19.51). Pierwsze ślady kultu Serca Maryi napotykamy już w XII w. Samo święto zapoczątkował w 1643 roku św. Jan Eudes (zwany "twórcą liturgicznego kultu Serca Jezusa i Maryi") rozpoczynając na wielką skalę kult Serca Maryi. W wieku XIX rozpowszechniło się nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi dla podkreślenia Jej przywileju niepokalanego poczęcia. Początek temu nabożeństwu dało ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez papieża Piusa IX w roku 1854, jak też objawienia Matki Bożej w Lourdes (1858). Najbardziej jednak przyczyniły się głośne objawienia Matki Bożej w Fatimie w roku 1917. 13 października 1942 roku w 15-lecie objawień fatimskich papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi. Na cały Kościół wprowadził święto Niepokalanego Serca Maryi papież Pius XII dnia 4 maja 1944 roku.


fr cyprian

30 maja 2021

Papieskie Intencje Modlitwy 

Czerwiec 2021

Intencja ewangelizacyjna: Piękno małżeństwa.

Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej — aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.  

Co w Trawie Piszczy...

Przeżywamy dzisiaj uroczystość Trójcy Świętej. Katechizm naucza: „Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego. Jest tajemnicą Boga w sobie samym, a więc źródłem wszystkich innych tajemnic wiary oraz światłem, które je oświeca. Tajemnica ta jest najbardziej podstawowym i istotnym nauczaniem w hierarchii prawd wiary. Cała historia zbawienia nie jest niczym innym, jak historią drogi i środków, przez które prawdziwy i jedyny Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, objawia się, pojednuje i jednoczy ze sobą ludzi, którzy odwracają się od grzechu”. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 234)

W ostatni poniedziałek maja, czyli jutro, obchodzony jest  w USA Dzień Pamięci (Memorial Day). Jest to święto państwowe, podczas którego Amerykanie czczą pamięć i modlą się za poległych żołnierzy i wszystkich, którzy oddali życie służąc w armii Stanów Zjednoczonych na różnych frontach w kraju i na świecie.

W przyszłą niedzielę w Kościele katolickim w USA obchodzimy przeniesioną z czwartku uroczystość Bożego Ciała. Po polskiej Mszy św. o 11:30 będzie miała procesja do czterech ołtarzy wokół naszej przecznicy (bloku). Bardzo proszę osoby i grupy, które w poprzednich latach przygotowywały ołtarze, o uczynienie tego w tym roku. Proszę także o udział w procesji dzieci pierwszokomunijne w strojach, dziewczynki sypiące kwiaty, harcerzy i inne grupy naszej wspólnoty polonijnej.

W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe, połączone ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa, odprawiane będą w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam!

Bardzo proszę również o jak najliczniejszą obecność podczas Procesji Eucharystycznej do Siedmiu Kościołów w niedzielę 13 czerwca. Procesja ta, będąca częścią tradycji katolickiej w Północno-wschodnim Minneapolis, wyruszy z naszego kościoła o godz. 15:00. Przejdziemy z Najświętszym Sakramentem do kościoła św.św. Cyryla i Metodego (za niesienie baldachimu w czasie tego pierwszego etapu procesji szczególnie odpowiedzialna jest nasza polska wspólnota). Następnie procesja przejdzie dalej, odwiedzając inne świątynie, a zakończy się ok. godz. 17:00 przy kościele Wszystkich Świętych.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

31 maja, poniedziałek – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W okresie między Zwiastowaniem Pańskim i narodzeniem Jana Chrzciciela Kościół czci pamiątkę nawiedzenia świętej Elżbiety przez Maryję. Były to nie tylko odwiedziny matki proroka przez Maryję, ale przede wszystkim było to spotkanie Mesjasza ze swym Poprzednikiem.

1 czerwca, wtorek – wspomnienie św. Justyna, męczennika

Justyn, filozof i męczennik, urodził się w początkach II wieku w Nablus w Samarii, w rodzinie pogańskiej. Po nawróceniu się na chrześcijaństwo napisał wiele dzieł w obronie wiary. Zachowały się dwie „Apologie” oraz „Dialog z Tryfonem”. W Rzymie odbywał publiczne dysputy. Poniósł śmierć męczeńską z towarzyszami ok. roku 165 za cesarza Marka Aureliusza.

3 czerwca, czwartek – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i towarzyszy

W latach 1885-1887 w Ugandzie wielu chrześcijan poniosło śmierć męczeńską na rozkaz tamtejszego władcy Mwanga. Wśród umęczonych szczególną stałością w wierze odznaczyli się Karol Lwanga i jego 21 towarzyszy, którzy zginęli 3 czerwca 1886 r. Wielu z nich niedawno przyjęło chrzest. Czterech ochrzcił Karol Lwanga w więzieniu. Najmłodszy z tej grupy, Kizito, miał 13 lat.

23 maja 2021

Co w Trawie Piszczy...

Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny w liturgii, ale to jednocześnie dzień, w którym wspominamy dzień narodzin Kościoła. Na wspólnotę uczniów Jezusa zstępuje Duch Święty i zaczyna się czas apostolstwa – głoszenia Ewangelii w całym świecie. My również – dzisiaj oraz codziennie – otwierajmy się na dary Ducha Świętego, odnawiajmy je w sobie, aby rodziły w nas owoce nowego życia i formowały w nas uczniów i świadków zmartwychwstałego Chrystusa.

Dzieci, które w zeszłą niedzielę przystąpiły uroczyście do I Komunii Św., dzisiaj kończą Biały Tydzień. Modlimy się za nie i ich rodziny, aby trwały w miłości Jezusa, rozwijając w sobie Boże życie i chrześcijańskie wartości.

W Polskiej Szkole Sobotniej przeżywamy dziś zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Był to jubileuszowy – 30. rok funkcjonowania naszej Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza. Dziękujemy w pierwszym rzędzie Bogu, a także Zarządowi, na czele z Dyrektorem, Gronu Pedagogicznemu oraz Komitetowi Rodzicielskiemu, że mogliśmy ten rok przeżyć szczęśliwie, bezpiecznie i z korzyścią edukacyjną dla dzieci, mimo trwającej pandemii i wszelkich związanych z nią ograniczeń.

W ubiegłą sobotę odbyło się Walne Zebranie Polskiej Szkoły Sobotniej – na które zaproszeni są co roku członkowie Zarządu Szkoły, Nauczyciele, Rodzice oraz osoby związane z PSS. Wybraliśmy, zgodnie ze statutem, nowy Zarząd Szkoły:

Dyrektor PSS 2021/22 – Michał Wojtak;

Zastępcy Dyrektora – Marta Johnson, Przemysław Swatek;

Skarbnik – Mateusz Troicki;

Bibliotekarz-Archiwista – Bożena Kozłowska.

Nabożeństwa majowe połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam do udziału w majówkach.             

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

24 maja, poniedziałek – Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

Dzisiejsze święto zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego na wniosek biskupów polskich w 1971 r. Od 2018 r. w całym Kościele powszechnym w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzone jest wspomnienie Najśw. Maryi Panny, Matki Kościoła; w Polsce zachowano ten obchód w randze święta.

Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi w świecie.

26 maja, środa – wspomnienie św. Filipa Neri, prezbitera

Filip urodził się we Florencji w roku 1515. Udał się do Rzymu i tam prowadził życie pobożne, oddane młodzieży, chorym i ubogim; dla opieki nad nimi założył stowarzyszenie. Wyświęcony na kapłana założył w roku 1551 Oratorium; jego członkowie oddawali się pobożnym czytaniom, pielęgnowali śpiew i zajmowali się dziełami miłosierdzia. Św. Filip odznaczał się miłością bliźniego, ewangeliczną prostotą i radosną służbą Bogu. Zmarł w roku 1595.  

29 maja, sobota – wspomnienie bł. Józefa Gérarda OMI, prezbitera

Józef Gérard urodził się w Lotaryngii (Francja) w 1831 r. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jako diakon został skierowany na misje do Natalu (brytyjskiej kolonii w południowo-wschodniej Afryce) i tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1854 r. Ożywiony duchem modlitwy i rozpalony miłością do mieszkańców Afryki, przez 60 lat gorliwie pracował nad ich zbawieniem w Natalu, a szczególnie w Basutolandzie (obecnie Lesotho). Po jego śmierci (29 maja 1914 r.) misje w tym ostatnim kraju doznają wspaniałego rozkwitu, a grób misjonarza jest otoczony powszechną czcią nowo nawróconych Afrykańczyków. W 1988 r. Józef Gérard został beatyfikowany w Lesotho przez św. Jana Pawła II.

17 maja 2021

Wczoraj, w niedzielę 16 maja w naszej polonijnej i parafialnej wspólnocie przeżywaliśmy wyjątkowo radosną uroczystość: ośmioro dzieci z polskich rodzin przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej:

Filip Borgen

Alex Kozlowski

Matti Paavola

Kai Riedner

Maya Riedner

Ella Scroggins

Michał Swatek

Marianna Troicki

Otaczamy dzieci pierwszokomunijne i ich rodziny naszą modlitwą, gorąco gratulujemy i jako wspólnota radujemy się z łask, które otrzymały. Ten tydzień dla dzieci, które przystąpiły do I Komunii Św, to tradycyjnie Biały Tydzień. Zapraszamy dzieci w strojach pierwszokomunijnych wraz z rodzinami na Msze św.: w piątek na 19:00 (o 18:30 na nabożeństwo majowe) oraz w niedzielę Zesłania Ducha Świętego o 11:30.

Trwa miesiąc maj, szczególnie poświęcony w naszej katolickiej tradycji czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam do udziału w tradycyjnych „majówkach”.

Obchodziliśmy wczoraj w liturgii przeniesioną z czwartku uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jezus Zmartwychwstały po 40 dniach od opuszczenia grobu, żegna się z apostołami i odchodzi do Ojca, do nieba, skąd przyszedł. Wpatrując się, jak uczniowie, w niebo, pragnijmy dojść kiedyś tam, gdzie Jezus, nasz Mistrz, poszedł, by przygotować nam miejsce…             

O. Cyprian Czop, O.M.I.

9 maja 2021

Trwa miesiąc maj, szczególnie poświęcony w naszej katolickiej tradycji czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej odprawiane są w naszym kościele w niedziele po Eucharystii o 11:30 i w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam do udziału w tradycyjnych „majówkach”.

            Obchodząc niedawno uroczystości głównych patronów Polski: św. Wojciecha oraz Matki Bożej Królowej Polski, nie zapomnijmy o jeszcze jednym patronie naszej Ojczyzny – św. Stanisławie, biskupie i męczenniku. Jego liturgiczna uroczystość przypadała wczoraj, 8 maja. Stanisław urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia.

            W najbliższą niedzielę na Mszy o godz. 11:30 ośmioro dzieci z polskich rodzin naszej wspólnoty przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. W piątek o godz. 18:00 odbędzie się nabożeństwo pierwszej spowiedzi św. dla tych dzieci i ich rodzin. Otoczmy ich swoją modlitwą w tym czasie i wspólnie radujmy się z łask, które otrzymają zarówno dzieci, jak ich najbliżsi.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

W Tym Tygodniu w Liturgii

Coming Up This Week In Liturgy

13 maja, czwartek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

            13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie –  nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.

14 maja, piątek – święto św. Macieja apostoła

            Święty Maciej został wybrany na Apostoła na miejsce Judasza. Według tradycji miał głosić Ewangelię w Judei, a potem w Etiopii, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 50 roku.

15 maja, sobota – świętej Zofii, wdowy i męczennicy

Św. Zofia Rzymska – (Zofia w jęz. greckim znaczy „Mądrość”) była pobożną wdową, tak też wychowywała swoje córki, noszące imiona trzech cnót chrześcijańskich: Pistis, Elpis i Agape (Wiara, Nadzieja i Miłość). Gdy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, jej nieletnie córki poddano mękom na jej oczach. Nie załamało to matki, która zachęcała je do wytrwania. Po śmierci córek św. Zofia, pozostawiona przy życiu (bądź ze względu na swoje męstwo, bądź dlatego, by cierpiała po stracie dzieci) zmarła z rozpaczy na ich grobie. Inne źródła podają, że wraz z córkami poniosła śmierć męczeńską. Jako miejsce tych zdarzeń podawany jest Rzym lub Mediolan. Zofia to święta Kościoła katolickiego, prawosławnego, ormiańskiego, koptyjskiego i syryjskiego.


2 maja 2021 - Papieskie Intencje Modlitwy

 Maj 2021

Intencja powszechna: Świat finansów.

Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.

Co w Trawie Piszczy...

 „Chwalcie łąki umajone…”

            Rozpoczęliśmy piękny miesiąc maj. W naszej katolickiej tradycji – miesiąc szczególnie poświęcony czci Matki Boskiej. Nabożeństwa majowe połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej będziemy odprawiać w naszym kościele w niedziele po Eucharystii, a w piątki w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą – o 18:30. Gorąco wszystkich zapraszam do udziału w tradycyjnych „majówkach”.

            Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że w zeszłym roku (20 czerwca 2020 r.) Stolica Apostolska wprowadziła trzy nowe wezwania do Litanii Loretańskiej, a Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie tych wezwań. Brzmią one następująco: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”) i „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”).

            Trzeciego maja w Kościele obchodzimy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Król Jan Kazimierz podczas Ślubów Lwowskich w 1656 r. uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X w 1909 r. dla archidiecezji lwowskiej i przemyskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież św. Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Wojciechem (uroczystość 23 kwietnia) i Stanisławem (8 maja).

            Tego dnia przypada też Dzień Konstytucji 3 Maja. Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

            Dzisiaj natomiast, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przygotowali i uczestniczyli w zeszłą niedzielę w spotkaniu z naszym arcybiskupem Bernardem Hebdą. Piękna Msza św. z jego udziałem, ciepłe słowa, jakie do nas skierował, oraz spotkanie przy polskich kiełbaskach i wypiekach – przy bardzo licznej obecności Polonii – było wydarzeniem podnoszącym wszystkich na duchu. Ks. Abp Hebda też wyraził radość, że spotkał się z nami, i kilkukrotnie podkreślał swoje polskie korzenie – jego ojciec był Polakiem, a dziadkowie emigrowali z południowej Polski do Pittsburga, skąd arcybiskup pochodzi.

            Niech obchody religijnych, maryjnych oraz patriotycznych świąt w miesiącu maju dodają nam wszystkim dużo sił, nadziei i radości, niech wzmacniają naszą wiarę oraz dumę i wdzięczność z bycia Polakami.

O. Cyprian Czop, O.M.I.

3 Maja

Kochani,

zbliża się nasze święto a w zasadzie święta. Święto Konstytucji 3 Maja, a w przeddzień 2 maja - Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zapraszamy na uroczystą Mszę św. w niedzielę 2 maja o 11:30.

Po nabożeństwie będą serwowane lody na świeżym powietrzu.

Kliknij na obrazek żeby obejrzeć zdjęcia

25 kwietnia 2021 - Niedziela Dobrego Pasterza

Dziś - w czwartą niedzielę okresu wielkanocnego - w całym Kościele obchodzony jest 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, nazywany potocznie Niedzielą Dobrego Pasterza. W Ewangelii Jezus mówi o sobie: „Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają... Życie moje oddaję za owce” (J 10, 14-15). Jednocześnie prosimy Dobrego Pasterza, by powoływał nowe osoby w Kościele dzisiaj, aby w Jego imieniu i uosabiając Go, były pasterzami – dobrymi i troskliwymi pasterzami trzody, którą my wszyscy jesteśmy. Modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne jest obowiązkiem każdego wierzącego. Pan Bóg powołuje nowych kapłanów czy osoby zakonne z naszych rodzin, z naszego społeczeństwa, spośród nas – dlatego trzeba i modlić się o powołania, ale i powołania nowe formować, wychowywać. Nie zapominajmy też o otaczaniu modlitwą, duchową troską i przyjaźnią osoby już powołane – kleryków, siostry i braci zakonnych, kapłanów, biskupów.

Gorąco witamy dziś w kościele Świętego Krzyża na naszej polskiej Mszy świętej arcybiskupa Bernarda Hebdę – naszego dobrego pasterza. Jest ordynariuszem archidiecezji St. Paul-Minneapolis od 2016 roku. Cieszymy się, że zechciał nas dzisiaj nawiedzić i zapoznać się z życiem polskiej społeczności. Po Mszy serdecznie zapraszam wszystkich na poczęstunek i spotkanie z Księdzem Arcybiskupem.

W ostatni poniedziałek, 18 kwietnia, obiegła nas smutna wiadomość o pożarze polskokatolickiego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Sacred Heart of Jesus) w naszej dzielnicy NE Minneapolis. Jest on położony zaledwie pięć przecznic od naszego kościoła. Historyczna, ponad stuletnia świątynia została zdewastowana i podpalona przez nieznanych sprawców. Szybka akcja gaśnicza uratowała część sprzętów, m.in. zabytkowe witraże, jednak zniszczenia budynku są ogromne.

Ks. Jan Kutek, proboszcz parafii Najśw. Serca, wraz z całą polskokatolicką wspólnotą są zdeterminowani, by odbudować świątynię. Z naszej strony pragniemy otoczyć ich swoją modlitwą i okazać wsparcie oraz solidarność w tym krytycznym momencie.

Poniżej zamieszczamy parę zdjęć tego zdewastowanego kościoła, zrobionych nazajutrz po pożarze. Ruszyła już zbiórka internetowa na pokrycie kosztów związanych z odbudowaniem świątyni:

https://www.gofundme.com/f/help-sacred-heart-rebuild-our-church?qid=c558ed0131d1990436d924f3cc20453c&utm_campaign=p_cp_url&utm_medium=os&utm_source=customer

O. Cyprian Czop, O.M.I.


Arcybiskup Bernard Hebda na polskiej Mszy świętej - niedziela 25 kwietnia 2021

Kochani,

naszą polską wspólnotę w najbliższą niedzielę 25 IV odwiedzi arcybiskup Bernard Hebda. Weźmie udział w Mszy św. o 11:30 w kościele Świętego Krzyża, a po nabożeństwie spotka się z nami.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Mszy św. i spotkaniu.

Nasza liczna obecność jest bardzo ważna.

Najlepiej pokaże archidiecezji potrzebę wspierania duszpasterstwa w języku polskim i działalności polonijnej na terenie kościoła Świętego Krzyża.

Powiadomcie znajomych. Przyjedźmy całymi rodzinami.

Do zobaczenia,

Hania Stankiewicz

Zmarła Mama Edzia Rajtara

Ewa Banasikowski napisała w środę, 7 kwietnia 2021:

Kochani,

na prośbę Edzia, ze smutkiem zawiadamiam, że w Niedzielę Wielkanocną odeszła do domu Pana Pani Stasia (Stella) Rajtar, wspaniała osoba znana wielu z was, wierna katoliczka, długoletnia parafianka kościoła Świętego Krzyża.

Visitation - niedziela 11 kwietnia 4:00-7:00pm w domu pogrzebowym Kozlak-Radulovich.

Uroczystości żałobne - poniedziałek 12 kwietnia o godz. 11 w kościele Św, Krzyża w Minneapolis, luncheon zaraz po Mszy św. w Ukrainian Home (jeśli ktoś chciałby przynieść coś na wspólny stół, na pewno będzie to duża pomoc dla rodziny).

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci na wieki.

Ewa Banasikowski

_________________________

Drodzy, prośba o deser tylko. Gdyby ktoś chciał coś przygotować na poniedziałek, dajcie prosze mi znać.

Adres Ukrainian House for luncheon: 301 NE Main St. Minneapolis, MN 55413

Ewa

https://www.kozlakradulovich.com/memorials/stella-rajtar/4576117/index.php